Elemzők napok óta találgatják, hogy mire célzott az orosz elnök, amikor Nagy Péterhez hasonlította magát. Mutatjuk az elméleteket!
Mi is beszámoltunk róla, hogy Vlagyimir Putyin néhány napja Nagy Péter orosz cár és saját maga közt vont párhuzamot. A CNN elemzése a meghökkentőnek tűnő kijelentések háttérére igyekszik rávilágítani.
Érdemes elolvasniPutyin már Nagy Péter orosz cárhoz hasonlítgatja magát
Putyin szavai önmagukért beszélnek: az elnök célja Oroszország birodalmi hatalommá való visszaépítése.
“Nagy Péter 21 évig vívta az északi háborút” – mondta az elhíresült beszédben. “Ráadásul hadban állt Svédországgal, hogy elvegyen tőle valamit… De valójában nem vett el semmit, hanem visszavette. Így történt.”
Az elnök hozzátette, nem számított, hogy az európai országok nem ismerték el Nagy Péter erőszakos területfoglalását.
“Amikor megalapította az új fővárost, egyik európai ország sem ismerte el ezt a területet Oroszország részeként, mindenki Svédország részének tekintette” – mondta Putyin, egyértelmű áthallással a mostani eseményekre.
Az Ukrajna elleni invázióra konkrétan rátérve hozzátette: “Úgy látszik, nekünk is a feladatunk, hogy visszaadjuk azt, ami Oroszországé, és megerősítsük az országot.”
Az ukrán tisztségviselők szerint ezek a mondatok nyíltan leleplezik Putyin birodalmi ambícióit.
“Az, hogy Putyin Nagy Péterrel hasonlítja össze magát, azt bizonyítja, hogy nem volt »konfliktus«, csak erőszakosan el akarta foglalni az országot, ezért találta ki ürügyként, hogy népirtás zajlik” – írta Mihajlo Podoljak ukrán elnöki tanácsadó a Twitteren arra utalva, hogy az oroszok kelet-ukrajnai népirtásra hivatkozva indították meg a hadjáratot.
És nem ez volt Putyin egyetlen érve, sérelmezte azt is, hogy a NATO keleten próbál terjeszkedni, és a nyugati hatalmak katonailag segítik Ukrajnát.
Nem tűri, hogy Ukrajna független legyen?
De a CNN elemzése szerint van még figyelemre méltó gondolat Putyin friss beszédében. Azt mondta:
“Bármely országnak, bármely népnek, bármely etnikai csoportnak biztosítania kell a szuverenitását ahhoz, hogy valamilyen irányításra tarthasson igényt.”
“Mert nincs köztes, köztes állapot: egy ország vagy szuverén, vagy gyarmat. És mindegy, hogy hogy nevezik a gyarmatokat.”
Más szóval, az államnak két kategóriája van: a szuverén és a meghódított. Putyin birodalmi logikája szerint Ukrajnának az utóbbi kategóriába kellene tartoznia.
Putyin régóta igyekszik alátámasztani, hogy az ukránoknak nincs valódi nemzeti identitásuk, és Ukrajna lényegében a Nyugat bábja.
Nagy Péter emlékének megidézésével az is világossá válik, hogy az orosz elnök lépéseit valamilyen történelmi küldetéstudat vezérli. Putyin birodalomhelyreállítási terve pedig – elméletileg – kiterjedhet más olyan területekre is, amelyek egykor az Orosz Birodalomhoz vagy a Szovjetunióhoz tartoztak.
A hét elején az orosz elnök által vezetett Egységes Oroszország párt egyik képviselője törvénytervezetet nyújtott be a Dumához, amely eltörölné a Litvánia függetlenségét elismerő szovjet határozatot. Persze Litvánia immár NATO- és EU-tag, de Putyin Oroszországában ez a fajta megnyilvánulás mégis sokatmondó.
Úgy tűnik, Putyin logikája szerint Oroszországnak csak úgy van esélye túlélni, ha továbbra is birodalomként tekint magára.
Így viszont nem tűrhet meg riválisokat maga mellett.
Érdemes elolvasniEgy moszkvai bennfentes szerint egyre súlyosabb Putyin egészségi állapota
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
65 ezer évvel ezelőtt a neandervölgyiek már ragasztót gyárthattak
Egy meteorit alapján a Marson is létezhettek melegvizes források
Hüpszipülé, az ókori görög királnyő, aki minden férfit megöletett a szigetén
Végre fény derülhetett az óceán rejtélyes hápogására?
Egyiptom: 3900 éves, lebilincselő felfedezést tettek a régészek
Pontos számot közölt Ukrajna az ellenük harcoló orosz haderőről